Arduino Kontrollü Asansör Devresi

devre şeması

Asansör devremiz için gerekli malzemelere gelecek olur isek eğer 3 adet kasnağa,2 adet kasnakları üst tarafa asmak için yada tutturabilmeniz için  plastik,asansörün ve katlarını yapabilmemiz için çıtalara ihtiyacımız var.Eğer elinizin altında yada tanıdığınızda 3d yazıcı var ise bunlara ihtiyaç yok direk dosyaları yazdırarak gerekli malzemeleri oluşturabilirsiniz . 🙂

devre şema 2 boyut

Asansörümüzün bana göre en önemli aşaması olan elektronik malzemeleri ise şu şekildedir.Devremizde mikro denetleyici görevini üstlenen 1 adet Arduino UNO ,9 adet 220 ohm’luk direnç,fotosel adetine göre 10k ohm’luk direnç,5 volt ile çalışan step motor, 1 adet adım motor test kontrol modülü(ULN2003),katlarda durmamızı sağlayan buton ve switch ,katlara göre fotosel dirençler ve 1 adet 7 Segment LED Ekran gereklidir 1-9 katlı bir asansör tasarlıyor iseniz.

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

8 thoughts on “Arduino Kontrollü Asansör Devresi

 1. Merhaba asansör devresinde katları belirleyen photocell çalışma mantığını tam olarak anlayamadım devrede ldr ye benzeyen bir eleman var gibi gözüküyor modelinizde diyot tarzı bir eleman var gibi açıklarsanız sevinirim.

  • İyi Günler ; Belirttiğiniz devredeki entegrenin lojik diyagram görüntüsüdür.Belirttiğimiz malzeme dışında bir malzeme yoktur.Diğer sorunuzda fotoselin çalışma mantığını sormuşsunuz.Fotosel’in görevi devremizdeki sistemin gerilimini değiştirmeye yarar.Genel anlamda devrede ne işe yaradığını soruyor iseniz kabin kapıların açılıp kapanması için oldukça önemlidir.Devremiz fotoselden aldığı sinyali değerlendirir ve 1 ve 0 mantığına göre hareket eder.Eğer kapıdan 1 yani hareket sinyalini almaması durumunda kapı kapanmaz ve hareket gerçekleşmez.En basitinden işyerlerindeki veya metro gibi yerlerde bu şekilde çalışmaktadır.4 kattan fazla olan işyerlerinde ise sistem plc sistemi mantığı ile çalışmaktadır.

 2. Merhaba iyi günler.İki sorum olucak.Birincisi ; devrede 3 kat olmasına ragmen 2 fotesel var.3 olması gerekmez mi?İkincisi ; devreyi kurdum ve çalıştırdım ama sorunlarım var.led display sadece 2 yi gösteriyor. 2.kat switchim çalışmıyor.Kod da hata olabilir mi? Ben yeniyim biraz kbakmayın 🙂

  • İyi Günler devremiz anduiono kontrollü devremiz 2-3 katlar için tasarlandığı için birinci kat’a gerek görülmedi ve ikinci ve üçüncü katlara fotocell’ler eklenmiştir.Tabi siz eğer 4-5 kat çıkmak istemeniz durumunda ek fotocell ekleyerek ve kodlarda ufak ekleme yaparak arttırabilirsiniz.Kod’da ve devrede bir hata yoktur bağlantı şekline dikkatli bir şekilde tekrardan gözden geçirmeniz ve malzemlerin çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekmektedir.Uzaktan ancak bu kadar yardımcı olabiliriz lakin eğer devrenizin yakın plan örnek resimlerini atarsanız yorum yapabilme imkanımız olabilir.Ancak yinede net birşey diyemeyiz.Projelerinizde ve hayatınızda başarılı olmanız dileklerimle .Kolay gelsin.

   • Selim akkoyunlu Ekim 1, 2015 at 12:27 am - Reply

    Aynı sorun bendede var Display 2 yi gösterip yanıp sönüyor ve 2. nolu switch işlemiyor, acaba kodları yanlış şekilde mi atıyoruz çünkü 2 ayrı kod var nasıl atacağız ikisinide?

 3. admin hızlı ve iyi cevapların için öncelikle çok teşekkurler 🙂 yorumumu okuyan başka arkadaşların kafaları da karışmaması için sunu soylemek isterim. Admin haklı beyler , devrede herhangi bi sorun yok , çalışıyor 🙂

 4. merhaba… projenizi çok beğendim bende yapmak istiyorum fakat kodların linkine tıkladığımda garip garip ifadeler çıkıyor sayfalarca. link bozulmuş olabilir mi acaba kodlara ve diğer verilere nasıl ulaşabilirim ?
  kolay gelsin

 5. İyi günler ! arduino programını derlerken hata veriyor bu hata sanırım arduino programımda olmayan kütüphanelerden dolayı hangi kütüphaneleri eklemem lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*