Elektronik Davul Devresi

Devremizde kullanacağımız malzemeler :

devre şeması

4xPiezo

– 4x CD

-4 Adet Fare padleri

-Arduino + USB kablosu

– 4x1M Ohm direnci

– Delikli Plaket (Acemiler İçin) , Pcb(Uzmanlar için)

-Tel kablo

Yukarda gördüğünüz gibi devremizde elektronik malzeme olarak bir tek kit olarak satılan arduino dışında pahalı birşey yoktur.Artık bildiğiniz gibi anduino’nun girmediği elektronik devre kalmadı 🙂 İşlemleri oldukça kolaylaştırıyor.Ben bu basitleştirici özelliğinden dolayı anduino’yu sevmiyorum.

Anduino yeni olmasından dolayı ülkemizde en çok sorulan sorulardan biri bu kodları nasıl hex çeviririz yada nasıl atabiliriz diye .Anduino c dilinden türemiş olan Processing/Wiring dilini kullanmaktadır.Usb aracılığı ile rahatlıkla ek’te bulunan dosyayı atarak devreyi çalıştırabilirsiniz.

Acemi arkadaşlarımız delikli plaket üzerinde işlemlerini gerçekleştirirlerse işleri oldukça kolay olur .İşin uzmanı arkadaşlarımız zaten pcb aracılığı iki dk almadan yaparlar.Bazı arkadaşlarımız 3 elemanı olan devrelerde bile baskı devre görüntüsünü istiyor :D.Bu devre içinde o arkadaşlarımızdan çıkar .Lütfen rica ediyorum bu tarz basit isteklerde bulunmayın.Eğer bir devre delikli plakette yapılıyorsa bilin ki devre baskı görüntüsü yoktur.Çünkü oldukça basit bir devredir.

Devremizin verimli bir şekilde çalışabilmesi için 4 adet fare pad’i lazım.Bu sayede hem görüntü kirliliği olmaz hemde ses verimli bir şekilde çıkar.

piezo

Devremizde ilk olarak piezo’ları yukardaki resim’de görüldüğü şekilde lehimleyelim.İsterseniz sağ’dan sol’dan bulacağınız uzun bir tel kablo ile lehimleyebilirsiniz.Eğer görüntünün oldukça şık durmasını istiyorsanız 4 adet jack kablo 4 adet’de 3,5 mm jack yuvası almalısınız.Benim size tavsiyem maliyeti düşültmeniz için basit bir kablo aracılığı ile kullanmanız.

Incoming search terms:

 • piç derresi
Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

3 thoughts on “Elektronik Davul Devresi

 1. vermiş olduğunuz projeyi kurduk fakat input olarak kendi yapmış olduğumuz piezoları göremiyoruz garageband üzerinde. bir de programı arduino da çalıştırdığımız zaman hata aldık. yardımcı olabilirseniz seviniriz.

 2. İşletim sistemi olarak ne kullanmaktasınız öğrenebilir miyim? Birde Mac üzerinde mi deniyorsunuz yoksa ipad veya iphone üzerinde mi?

  ardrumo.pde

  Eğer Ardrumo zarar gormus yada açılamıyor hatası alıyorsanız.
  “Ardrumo.app is damaged and can’t be opened. You should move it to the Trash.”
  gibi bir yazı OsX gatekeeper ayarlarını kontrol etmenizi öneririrm.

  Sistem seçeneklerinden Güvenlik ve gizlilik sekmesini seçin orada başka kaynaklardan indirilen uygulamalara izin ver seçeneğini işaretleyin. bu program başka kaynaktan indirildiği için mac güvenlik sistemi bunu indirirken açılmaması için bir güvenlik önlemi alabiliyor.

  Benim aklıma gelen en sık karşılaşılan hata bu.