3-30 V /2.5 A Güç Kaynağı Devresi

Geri1 of 2İleri

 

Bugün paylaşacağım devre elektronik devreler ile uğraşan  kişiler için vazgeçilmez olan güç kaynağı devresidir.Bu elektronik devremiz 3 volt ile 30 volt arası devrelerde kullanabileceğimiz bir güç kaynağıdır.Devremiz  aşırı yüke ve kısa devrelere koruması vardır.

bitmiş elektronik devre 2

 

Güç kaynağımızdaki pot aracılığı ile istediğin volt değere ayarlayabilirsiniz.Devremizde lcd panel ekran olsa idi daha düzgün bir şekilde volt ayarı yapmamız kolaylaşırdı .Volt ayarı yapabilmeniz için bir multimetreniz olması gerekmektedir.Eğer  elektronik devreler ile sürekli uğraşan biri iseniz zaten multimetre ‘niz vardır 🙂 .

devre şeması

 

Elektronik devremizin çalışma prensibine gelecek olur isek LM 723 sayesinde gelen gerilimi stabil bir şekilde  ayarlamaya yarıyor devrede kullanılan iki güç transistörü BD 135 ve 2N 3055 ile akım çıkışını arttırmak için ve çıkış gerilimi 3 v ile 30 V şekilde çalışmasına yardımcı olur.Besleme çıkışına seri olarak bağlanan r5 direnci sayesinde devreyi koruma altına alır.

Geri1 of 2İleri

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

One thought on “3-30 V /2.5 A Güç Kaynağı Devresi

  1. kendim bu devreden yaptım 5 sene sorunsuz kullandım fakat 1 ay evvel bi şekilde arızalandı sabit akıma dnüştü parçaları söküp tek tek kontrol etmeme ramen arızalı parçayı bulamadım tekrar bu devrenın aynısından yapıp elektronik elemanları yeniden lehimleyip dizayn etmeyi amaçladım alt yapısı olan kartı hazırladım parçaları temin edip lehim işine başlıyacağım
    umarımistediğim gibi olur bu arada daha güçlü trafo buldum 42 volt 6 amper gücünde bu trafoyu kullanmayı düşünüyorun