8051 Entegreli Mesafe Ölçüm Devresi

mesafe ölçüm

Bu elektronik devre  başlıktanda anlaşılacağı  mesafe ölçmek kullanılan devredir.Bu mesafe ölçüm işlemlerini yapabilmek için  at89s51 ve ultrasonik modül hc-sr04 kullanılmıştır.Bu elektronik devreyi park sensörlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Bu elektronik telemetre 1 cm ile 2,5 metre kadar mesafe ölçümü gerçekleştirebilmektedir.Bu devreye 5 voltluk bir enerji uygulayarak çalıştırabilirsiniz.Devrenin yapımı oldukça basittir.Aklına takılan soru var ise konu altına yazar iseniz en kısa zaman içinde cevaplandırırız.

HC-SR04-ultrasonic-module

 

Bu ultrasonik modül fazla pahalı birşey değil yurt dışındaki fiyatı 6-7 dolar.Ülkemizde’de  fiyatı 10 ile15 doları geçmez.Lütfen daha yukarsı bir fiyat vermeleri durumunda lütfen yurt dışından siparişi veriniz.Ekstra bir ücret ödemeden kapınızda olur.

 

mesafe ölçüm devresi

 

Elektronik devrenin şeması kodu ve resimleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

Devre Link :  mesafa ölçüm

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

8 thoughts on “8051 Entegreli Mesafe Ölçüm Devresi

  • Tabikide kontrol edebilirsiniz lakin bunun için ekstra yazılım yazmanız,yada piyasada bulunan yazılımları kullanmanız gerekmektedir.Ufak işlemlerle seri port üzerinden iletişim kurabilirsiniz yada Arduino aracılığıyla bilgisayarınız arasında veri alışverişi gerçekleştirebilir hatta cep telefonu’nuzun bluetooth ile iletişim kurabilir ve sistemi yönetebilirsiniz.Kolay gelsin.

 1. şamada x ile gösterilen kristalmidir vede piyasada bulunurmu
  şamada 1 integre baskı devrede ise 3 integre gözüküyor. neden

  • Ali Bey ; x1 olarak gösterilen yer kristal’dir.3 entegre diye belirttiğiniz devre ultrasonik modül’dür.Yapacağınız devreye entegre edilir ve bu sayede mesafe ölçümü gerçekleştirilir.Kolay gelsin.

 2. Devredenin baskı devresi varmı ? Programı nasıl atıcaz devreye ayriyetten aurdino kullanmamıza ihtiyaç varmı ?

  • Ümit bey öncelikle mesajınıza geç cevap yazdığımız için özür dileriz. Baskı devresi elimizde mevcut değil lakin devrede baskı devresi yapılamıyacak bir devre değil.Baskı devre kalemi ile bile çizilebilir çok basit.Yazılımı atmel programlayıcı aracılığı ile atacaksınız.Devrede Aurdino ile yapılacak birşey yok .Tabi farklı bir düşünceniz tasarımınız var ise kullanabilirsiniz.

 3. bu devreyi bitirme ödevinde kullanmak istiyorum hazırını bulabilirmiyim yada yardımcı olurmusunuz teşekkürler.