Akıllı Telefon İle Mikroskop Yapımı

Geri1 of 2İleri

Akıllı Telefon İle Mikroskop Yapımı

proje tamamlanmış hali

Bu paylaşacağım kendin yap projesini yeni başlayan kişiler ile mikroskop gözüyle hücre yapısını merak eden herkes yapabilir.Oldukça basit ve etkili bir projedir.

Yıllardır elektronik alanın araştırmalar ve projeler yapıyorum lakin her zaman bu tarz basit bile olsa bu tarz projeleri seviyorum Normalde bu tarz basit bir cihaz almaya kalksanız rahat 80-100 tl gibi rakam cebinizden çıkar.Halbuki bu kendin yap projemiz sayesinde cebinizden maksimum 10 tl çıkacak .

Biz projemize geçecek olursak eğer projemiz akıllı telefon aracılığı ile makro boyutta görüntüleri yakalama ve çekim işlemleri yapacaz.Basit laboratuvar deneyleri yapabilir çiçek,böcek gibi canlıların hücre yapılarını inceleyebiliriz.Lakin çiçek bile olsa deney için ölmemiş bir canlıyı kullanmak doğru bir yaklaşım olmaz.En güzeli alın bir soğan kabuk yapısını inceleyin .

Çiçek hücre yapısı ;

çiçek

İnsan hücre sistemi görüntüsü

insan sistemi

Ölmüş bir böcek yapısı

böcek

Kendin yap mikroskop projemiz’de kamera’nın merceğini lens’e yaklaştırmanız ile hücre yapılarını rahatlıkla gözlemlemeniz mümkün. .Bu devreyi yiğeniniz yada çocuğunuz’un eğitiminde kullanabilirsiniz.Bu tarz projeler ile çocukların hayal dünyasını geliştirebilir yada en basitinden dünya’ya insanın bakışını değiştirir.

Geri1 of 2İleri

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

2 thoughts on “Akıllı Telefon İle Mikroskop Yapımı

  1. Öncelikle anlatım için teşekkürler çok eğlenceli ve yaratıcı bir çalışma gerçekten. Ancak tüm aşamaları yapmamıza rağmen net görüntü elde edemedik görüntü bulanık oldu. İncelenek nesneyi konturplak üzerine koyduk hata nerde olabilir sizce yardımcı olursanız sevinirim.Birde civataları sıkıştırıp ayar yapıyormuyuz görüntü netliği için acaba ondan mı elde edemedik.

    • İyi Günler Naz Hanım ; Öncelikle güzel düşünceleriniz ve bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.Görüntünün bulanık olmasının nedeni lens’i ters kullandığınızdan dolayı meydana geliyordur.Hayatınızda ve projelerinizde başarılı olmanız dileklerimizle. Kolay gelsin. Ayrıca telefonunuzun otomatik odaklaması var yani ayar yapmanıza gerek yok.