Arduino İle Bitki Sulama Devresi

Geri1 of 2İleri

Bugünki elektronik devremiz Anduino kullanarak bitki sulama devresidir.Bu devre benim için oldukça ideal çoğu zaman balkondaki çiçekleri sulamayı unutuyorum sonrada kendime kızıyorum .Sizinde böyle bir sorununuz var ise devrenin yapımıda oldukça basit olduğundan dolayı rahatlıkla yapabilirsiniz.Çünkü Arduino ‘nun girdiği her devre otomatikman basitleşiyor o yüzden bazende acaba bu tarz devreler insanın düşünmesini,geliştirmesini köreltiyormu diyede sormadan edemiyorum 😀 .

devre bitmiş hali

Elektronik devremize geçecek olur isek eğer devrenin tasarımı çok iyi diyemem ama iş görür bir devredir.Devrede güç kaynağı olarak 12 volt kullanılmıştır.Arduino bildiğiniz gibi 5 volt enerji tüketimi yapmaktadır ve kullandığımız güç kaynağı 12 volt Arduino konusunda bir sıkıntı oluşturmamaktadır.Devrede enerji olarak 12V kullanmamızın sebebi bitki sulama devremize suyu pompalayacak motorun 12 volt ile çalışıyor olmasından kaynaklanmaktadır.Devremizde gerilim ve akım kazancı imkanı veren transistör olarak PN2222A kullanılmıştır.Bir adet ise 1N4001 diyot kullanılmıştır.Diyot ve PN2222A’nın nasıl bağlanacağı devre şemamızdan öğrenebilirsiniz.

Geri1 of 2İleri

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

8 thoughts on “Arduino İle Bitki Sulama Devresi

  • En basit bulunabilecek ürünler arasında gelmektedir.Elektronikçiler yada akvaryum ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.Kolay gelsin.

 1. Bitkiyi neye göre suluyor anlamadım. Devrenin birinde görmüştüm çiçekte su kalmadıgında suluyordu, bu neye göre suluyor ?

  • Gökhan bey devre sensör yardımı olmadan arduino ‘a girilen kod
   int motorPin = A0;
   int blinkPin = 13;

   int watertime = 5000; //
   int waittime = 3600000; //
   aracılığı ile belli zaman aralıklarında sulama işlemi gerçekleştirmektedir.Devreyi incelediğinizde zaten bir sensörün bulunmadığını gözlemleyebilirsiniz.Eğer sensörlü bitki sulama devresi arıyor iseniz sitemizde çeşitli bitki sulama devreleri’de mevcuttur.Hayatta başarılı olmanız dileklerimle.Kolay gelsin.

  • Kusura bakmayın Gökhan bey iş yoğunluğumuzdan dolayı mesajınıza yorum yazamadık.Arduino UNO’nun fiyatı 35 tl ile 50 tl arasındadır.Devrenin yapılışı oldukça basit.Anlatılacak bir konunun olduğunu düşünmüyorum çünkü toplamda zaten 3-4 malzeme var .Nasıl ki yapboz yaparken ilk kural kenarlardan başlamak ise sizde elektronik devrede malzemeleri yerleştirirken doğru şekilde yerleştirmelisiniz.O yüzden zaten devre şemasında özellikle transistörün yönü hakkında bilgi verdi.Kolay gelsin.

 2. DEVREYİ YAPTIM PCW YAZILIMII INDIRDIM PİKLİ SİSTEMDE KONUMU GIRDIM HATA VERDI ADMIN BEY YARDIM EDERSENIZ SEVINIRIM #DEVİCE FALAN DIYE 1 TANE HATA VAR YAZILIMINDA

  • Merhaba Hasan bey ;
   Öncelikle geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.Bu aralar oldukça yoğun bir şekilde önemli projelerimiz olduğundan pek vakit ayıramıyoruz.Yüzlerce soru birikmiş 😀 En son soruda sizin ilk sizinkini gördüm .
   Sorunuza gelecek olur isek eğer problem büyük ihtimal şundan kaynaklanıyor.Pcw yerine anduino’nun resmi web sitesinden kendi derleyicisini indirin ve yazılımı öyle atın.Aynı zamanda mutlaka son sürüm olmasına özen gösterin aksi durumda unknown device hatası alabilirsiniz.Bunların yanı sıra port seçimi yaparkende bazen çakışabiliyor yada aygıtı göremiyor.O yüzden diğer portlarıda deneyin mutlaka.Hayatta ve projelerinizde başarılı olmanız dileklerimle.Kolay gelsin.# Hüseyin ASLAN #