Arduino Kontrollü Asansör Devresi

Geri1 of 3İleri

Bugün paylaşacağımız elektronik devreyi bulmanız oldukça zor.O yüzden mutlaka bu elektronik devreyi mutlaka inceleyin.Bildiğiniz gibi holding binalarındaki asansörler genellikle camlı ve açık bir konsept’te tasarlanmış  şekilde.Bu elektronik devremizde onlardan ilham alarak tasarlanmış ve devreye dökülmüştür.

asansör devresi

Devremizi kısaca anlatmak gerekirse step motor dönmeye başladığında asansörde  hareket etmeye başlar.Motor asansörün tersine saat yönünde hareket edecek ve dönecektir.Motora bağlı olan kasnak ise asansörü geri çekecek yada serbest bırakacaktır.Metroya binen arkadaşlar bilirler metronun asansörleri bu mantıkla çalışır.Asansörün katlarda durma işlemini ise fotosel’ler aracılığı ile sağlıyoruz.Asansör katlara geldiğinde katlara yerleştirilen fotosel’ler işleme girerek asansörün hangi katta olduğunu  arduino’ya göndererek katta durmasını sağlar.Asansör devremiz oldukça eğlenceli ve heyacan verici olduğunu düşünüyorum.Sürekli olarak bindiğimiz bir asansörü tasarlamak ve yapmak heyacan vermiyormu insana.Beni acayip heyacanlandırdığını söylemek isterim.

Elektronik devremizin öncelikle asansörümüzün özelliklerine karar vermeliyiz.O yüzden siz tasarlarken kendiniz kaç metre uzunlukta genişliği, kaç kat olacağına belirlememiz gerekmektedir.Tasarım olarak 3 katlı ve katlar arasında 21 cm olacak şekilde tasarlamalıyız.Tabi siz isterseniz mesafeyi uzatabilir yada kısaltabilirsiniz.

kasnaklar

Devremizin plastik kısımlarını elle yapamayacağınıza göre  ya şekili elle siz vermeye çalışacaksınız yada 3d printerlar sayesinde çıktısını alacaksınız.Eğer  3 boyutlu yazılar aracılı ile çıkaracaksanız size gerekli ebatları ve şekil görüntülerini  ek’e ekleyecez.Umarım yakın bir zamanda 3d yazıcılar ucuzlarda bizlerede yazıcılardan çıktı almak nasip olur 😀 Yazıcılar ucuzlayana kadar türk işi olan çıtalar ile tasarlamaya devam…

Geri1 of 3İleri

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

8 thoughts on “Arduino Kontrollü Asansör Devresi

 1. Merhaba asansör devresinde katları belirleyen photocell çalışma mantığını tam olarak anlayamadım devrede ldr ye benzeyen bir eleman var gibi gözüküyor modelinizde diyot tarzı bir eleman var gibi açıklarsanız sevinirim.

  • İyi Günler ; Belirttiğiniz devredeki entegrenin lojik diyagram görüntüsüdür.Belirttiğimiz malzeme dışında bir malzeme yoktur.Diğer sorunuzda fotoselin çalışma mantığını sormuşsunuz.Fotosel’in görevi devremizdeki sistemin gerilimini değiştirmeye yarar.Genel anlamda devrede ne işe yaradığını soruyor iseniz kabin kapıların açılıp kapanması için oldukça önemlidir.Devremiz fotoselden aldığı sinyali değerlendirir ve 1 ve 0 mantığına göre hareket eder.Eğer kapıdan 1 yani hareket sinyalini almaması durumunda kapı kapanmaz ve hareket gerçekleşmez.En basitinden işyerlerindeki veya metro gibi yerlerde bu şekilde çalışmaktadır.4 kattan fazla olan işyerlerinde ise sistem plc sistemi mantığı ile çalışmaktadır.

 2. Merhaba iyi günler.İki sorum olucak.Birincisi ; devrede 3 kat olmasına ragmen 2 fotesel var.3 olması gerekmez mi?İkincisi ; devreyi kurdum ve çalıştırdım ama sorunlarım var.led display sadece 2 yi gösteriyor. 2.kat switchim çalışmıyor.Kod da hata olabilir mi? Ben yeniyim biraz kbakmayın 🙂

  • İyi Günler devremiz anduiono kontrollü devremiz 2-3 katlar için tasarlandığı için birinci kat’a gerek görülmedi ve ikinci ve üçüncü katlara fotocell’ler eklenmiştir.Tabi siz eğer 4-5 kat çıkmak istemeniz durumunda ek fotocell ekleyerek ve kodlarda ufak ekleme yaparak arttırabilirsiniz.Kod’da ve devrede bir hata yoktur bağlantı şekline dikkatli bir şekilde tekrardan gözden geçirmeniz ve malzemlerin çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekmektedir.Uzaktan ancak bu kadar yardımcı olabiliriz lakin eğer devrenizin yakın plan örnek resimlerini atarsanız yorum yapabilme imkanımız olabilir.Ancak yinede net birşey diyemeyiz.Projelerinizde ve hayatınızda başarılı olmanız dileklerimle .Kolay gelsin.

   • Selim akkoyunlu Ekim 1, 2015 at 12:27 am -

    Aynı sorun bendede var Display 2 yi gösterip yanıp sönüyor ve 2. nolu switch işlemiyor, acaba kodları yanlış şekilde mi atıyoruz çünkü 2 ayrı kod var nasıl atacağız ikisinide?

 3. admin hızlı ve iyi cevapların için öncelikle çok teşekkurler 🙂 yorumumu okuyan başka arkadaşların kafaları da karışmaması için sunu soylemek isterim. Admin haklı beyler , devrede herhangi bi sorun yok , çalışıyor 🙂

 4. merhaba… projenizi çok beğendim bende yapmak istiyorum fakat kodların linkine tıkladığımda garip garip ifadeler çıkıyor sayfalarca. link bozulmuş olabilir mi acaba kodlara ve diğer verilere nasıl ulaşabilirim ?
  kolay gelsin

 5. İyi günler ! arduino programını derlerken hata veriyor bu hata sanırım arduino programımda olmayan kütüphanelerden dolayı hangi kütüphaneleri eklemem lazım