Çalar Saat Devresi

Bu elektronik proje Dallas Atmel AT89C2051 Mikrodenetleyici kullanır .

KULLANIM İÇİN NOTLAR

Dört normalde açık basmalı anahtarlar zaman / tarih ve alarm saatini ayarlamak için kullanıcı girişi için kullanılır. Aşağıdaki her bir basma düğmesi fonksiyonlarını göstermektedir.

P3.0 anahtar # 1 saat / tarih vb artacaktır.
P3.1 anahtarı # 2 saat / tarih vb azaltacaktır.
ENTER tuşuna, işiniz bittiğinde bu anahtarı itmek olduğu gibi P3.2 anahtarı # 3 perde Her ayar.
P1.2 anahtarı # 5 set halinde saat koyar, ya da alarm zamanı modunda görüntüler.

Bir sonraki ayara geçmek için her ayar bitince Alway basın ENTER tuşu. Eğer ayarlamak istediğiniz işlevi almak kadar ekranın her alana taşımak için ENTER tuşunu kullanabilirsiniz. Alarm Operasyonu DS1307 pin 7 SQW / OUT tarafından işlenir. Bu pin programlanabilir kare dalga çıkışı.

SQW / OUT pin 1Hz kare dalga çıkışı ve alarm için saniyede 1 bip oranında alarm zili pulse programlanmıştır. Bu pin 1Hz, 4KHz 8KHz ve 32KHz farklı frekansların çıkışının programlanabilir. bu yüksek frekansları kullanan ancak yerine en çalar saatler gibi aralıklı bip, alarm zili için sabit bir ses neden olur.

Sen 2N2222 NPN Transistör alarm zili sürücü kurulumu nasıl görmek için şematik başvurabilirsiniz. Iç direnci ile transistör yükleme yerinden tutmak için yeterli bir alarm zili kullandığınızdan emin olun.

ALARM ÇALIŞTIRMA

Bu proje ile birlikte kodu 1 dakika için alarm zili çalacaktır, sonra alarmı kapatmak. Kolayca herhangi bir süre için ilgili alarm bırakmak için bu rutin değiştirebilirsiniz. Ayarladığınız zaman ve alarm ayarları DS1307 kalıcı RAM alanı içinde saklanır ve harici pil yedekleme dahil, devreden tüm güç kaldırmak sürece kalacaktır.

DS1307 Bir elektrik kesintisi algıladığında otomatik olarak harici pil güç kaynağı geçiş olacak bir iç güç duygusu devresi vardır. Ben bu proje ile size yardımcı olmak için dosyayı clock.zip içinde DS1307 ve Atmel AT89C2051 için tam veri sayfaları dahil ettik.

Bunu başka kullanmak değiştirebilir sürece bu proje için kodu da, bir 16 X 2 LCD kullanmanızı gerektirir. LCD nedeniyle G / Ç AT89C2051 Mikrodenetleyici sınırlı kullanarak 4-Bit modunda çalıştırılır. Eğer istediğiniz bu proje için herhangi bir türev 8051 Mikrodenetleyici kullanabilirsiniz, kod herhangi bir 8051 versiyonu ile uyumlu olmalıdır. Eğer mevcut olacaktır ne olursa olsun I / O pin atamaları değiştirmek isteyebilirsiniz. 13 mevcut I / O pinleri ile mikro Farketmez 8051 türü sadece iyi çalışır.

 

Çalar-Saat-Devresi-300x188

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

Comments are closed.