Damlayan Musluk Devresi

damlayan-musluk-devre-2

Bu elektronik devre su damlama sesi efekt’ti verir.Karanlık ortamda çalışır ve aydınlık ortamda ses susar.Bu devre genel amacı şaka üzerinedir.Besleme olarak 9 voltluk pil ile çalışmaktadır.Eğlence amaçlı güzel bir elektronik devredir.

 

damlayan-musluk-devresi

 

Devredeki damlama sesinin oranını ayarlamak için VR1 potansiyometre kullanabilirsiniz.VR2 potansiyometre’yi ise çeşitli frekansları oluşturmak içinkullanabilirsiniz.Bu ayarlamalar sayesinde böcek ve damlama sesine kadar çeşit ses tiplerini oluşturmuş olursunuz.

Damlama sesi oranı saniyede 1 veya birkaç adet damlama yaratmak için VR1 potansiyometresi kullanılır. VR2 potansiyometresi de çeşitli yüksek frekansları elde etmek için ayarlamada kullanılır. Bu sayede damlama sesinden, böcek sesine kadar değişik sesler elde edilebilir. VR1-VR2 ile R1-R3 değerleri ile oynayarak daha farklı sesler de oluşturulabilir.Elektronik devre ‘nin ışığa daha hassas olmasını istiyor iseniz CDS hücreye seri olarak 50 ohm ile 100 kohm arası bir direnç bağlıyarak devreyi hassaslaştırabilirsiniz.

IF

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

One thought on “Damlayan Musluk Devresi