Direnç Nedir? Çeşitleri Özellikleri

Direnç Nedir ?

direnç

Direncin kelime olarak anlamı birşeye karşı gösterilen zorluklara direnç denir.Elektronik devrede ise direnç akıma karşı gösterdiği zorlukla akımı sınırlar.Dirence gelen elektrik enerjisi  ısıya dönüşür ve o şekilde harcanır.Direncin birimi Ohm dur.Ohmun alt katları pikoohm, nanoohm, mikroohm, miliohm üstleri ise kiloohm, megaohm ve gigaohm ‘dur.

 

Dirençlerin Devrelerde kullanılmasının nedenleri olarak 1. devreden geçen akımı sınırlayarak belli bir değerde olmasını sağlamak. 2. Devreye gelen besleme gerilimini bölerek ilgili devre elemanlarını çalışmasını sağlar. 3. Hassas devre malzemelerinin zarar görmesini engeller. 4. Isı enerjisi gibi değerler elde etmek için kullanılır.

 

Çalışma Şekillerine Göre Dirençleri üç balıkta topluyabiliriz.

 

1. Sabit dirençler

2. Ayarlanabilir dirençler

3. Sensörler

 

Sabit Dirençler :

Sabit dirençlerin değerleri fabrika ortamında belirlenir ve daha sonra değiştirilemez.Sabit direnç tipleri şunlardırKarbon dirençler,Telli dirençler,Film dirençler,İnce film dirençler,Kalın film ve metal film dirençlerden oluşur.

Ayarlı dirençler

Ayarlı dirençler, direnç değerinde duruma göre değişiklik yapılması veya istenilen bir değere ayarlanması gereken devrelerde kullanılırlar. Karbon, telli ve kalın film yapıda olanları vardır.

Ayarlı dirençler iki ana gruba ayrılır:
Reostalar
Potansiyometreler

Sensörler:

LDR (Light Depended Resistor):Büyüklükleri ışığın şiddetine bağlı olarak değişen dirençlerdir. Genellikle üzerine düşen ışığın şiddeti arttıkça, direnç değeri azalır.

Termistör:

Değerleri sıcaklığa bağlı olarak değişen dirençlerdir, direnç değeri sıcaklığın etkisiyle artabilir de azalabilir de.

 

Renk Kodları Nedir , Ne ifade Eder

renk kodları

 

Renk kodlarını akınızda tutamıyor iseniz eğer şu yolu izleyebilirsiniz.Yapmanız gereken SOKAKTASAYAMAM kelimesini aklınızda tutunuz ve Sesli harfler çıkarın.     >>>>>>         S . K  . K  . T . S . Y . M .M  

Renkli Direnç Hesaplama

 

direnç renk

 

İlk olarak şunu aklınızdan çıkarmayın .Direncin sonuna en yakın taraf her zaman 1 band yani birinci sıradır.

1,2 nolu renk  Siyah ve Kırmızı Band sayısı
3 renk Yeşil renk çarpan
4.Renk ise Tolerans renktir.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

Comments are closed.