Diyot Nedir ? Çeşitleri ve Özellikleri

diod

Elektronik devremizin vazgeçilmezi olan diyotları kısaca tanıyalım ; Diyot tek bir yönde ve blok akış akmasına izin veren,genellikle bir koruma olarak  veya tek yönlü valf olarak ta kabul edilebilen parçalardır.Çeşitli Elektronik devrelerde kullanılmaktadır.Diyotların çok farklı türleri vardır ama hepsinin işlevi aynidir.

 

dode2

En yaygın olarak kullan türü silikon diyot’tur.Bu diyot türünün de iki bacağı vardır.Anot ve katot bacaklarının anot ucu yani bandajlı ucu artı dır (+).Katot ucu da eksi dir (-).Gerilim sadece anot ucundan geçer. Diyot’tun eşik noktası vardır yani dayanabileceği maksimum voltaj vardır.Buda +6volt’tur. Gerilim 6 volt’u geçtiği zaman çatlamalar ve erimeler görülür.

 

Doğrultmaç diyotları;Yüksek akımlara ve voltajlara dayanır.Ters tepmeyede dayanabilir.Genellikle devrelerde AC Akımı Dc Akıma Çevirmek İçin kullanılır.

images

kopru_tip_dogrultmac

Sinyal diyotları;Yüksek frekanslarda çalışmak için duyarlıdır.Düşük akım ve gerilimlere dayanabilir.Sayısal(lojik) devrelerde veya radyo frekasn(Rf) Devrelerde sinyal ayırıcı (Demodülatör) olarak kulanılabilir.

kopru_tam_dalga

kopru_diyot_tam_dalga

Doğrultmaç yani doğrultucu ve sinyal diyotların’da silisyum ve germanyum malzemelerin den yapılır.Bunlar yarı iletken malzemelerdir.Germanyum kullanılan diyotlar  0 – 2 voltaj aralığındaki gerilimlere dayanır.Silisyum kullanılan diyotlarda 0-6 voltaj aralığındaki gerilimlere dayabilir.Bundan dolayı sinyal diyotların yapımının genelinde germanyum kullanılır.

 

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

Comments are closed.