Elektrokardiyograf ve Nabız Ölçer Devresi

Geri1 of 3İleri

Elektrokardiyograf Nabız Ölçer Devresi paylaşımından önce sitemizi güncelleme işlemi gerçekleştirirken veritabanında comment(yorum) kısmında oluşan teknik bir hata sonucu yeni sorulan soruları silindi.Yeni yorumların toplamı 50 idi.3-4 gün içinde soru sormuş arkadaşlar sorularını tekrar yazarlarsa seviniriz.Bu elektronik devremiz oldukça kaliteli ve beğendiğim devreler arasında yer aldığını belirtmek isterim.İnternet ortamında’da bu tarz elektronik devreleri pek bulmanızda mümkün değildir.

Hemen hemen hepimizin EKG kalp grafisi çektirmişizdir.Ben her kontrol işleminde merak etmişimdir iç yapısını.Bir çok arkadaşımızında merak ettiğini tahmin ediyorum .Öncelikle elektrokardiyograf makinesi nedir onun tanımı ile başlayalım ve ardından devremize hızlı bir şekilde giriş yapalım.

devre

Elektrokardiyograf : Kalp kasının sinirsel iletim sistemleri ile olan çalışmasını inceleyerek meydana gelen elektriksel sinyalleri kaydetmeye yarar.

Uyarı : Kalp pili takılı olan kişiler bu elektronik devreden mutlaka uzak durmalı.Devremizde deneme cihazı olduğundan tıbbi bir amaç içinde kullanılmamalıdır.

Elektronik devremize geçecek olursak eğer devremiz sayesinde elektrokardiyograf ölçümü ve kalp ritm hızı ölçümünü gerçekleştirebiliyoruz.Devremizin yapımı orta düzeyde olup yapımı oldukça basittir.

Geri1 of 3İleri

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

16 thoughts on “Elektrokardiyograf ve Nabız Ölçer Devresi

 1. İyi günler kolay gelsin devreyi yüksekokulum da ki proje dersim için yapmayı düşünüyorum ama teslim dosyam için devrenin şeması elinizde mevcut mudur acaba ? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

  • Mehmet bey ;devrenin şeması ve 3boyutlu şemasıda konuda rar olarak eklidir.Projenizde ve hayatınızda başarılı olmanız dileklerimle.Kolay gelsin…

 2. İyi günler kolay gelsin bu devreyi myo proje ödevim olarak yapıcamda arduino uno ya takılı kaldım üstündeki entegre kartla beraber mi geliyor ve içine kodu assembly programından mı açıp atıcaz o konuda yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 3. Sinyali görüntülediğiniz parçayı devrede nereye taktığınızı gösterebilirmisiniz yada onun yerine osilaskopta nereye bağlayabiliriz

   • bu devrede kullanılan ına 128 le ına 128 u yada ına 128ua kullabılırmıyız nasıl bı farklar olur bide bu nabız olcecegımız yeri tam olarak nereye baglıyoruz tesekkur ederım kolay gelsın..

    • İyi Günler Tarık bey ; belirttiğiniz 128ua opamp kullanmanız da bir sakınca yoktur veri yolları aynıdır sadece arada elektrik karakteriksel ufak değişimler olur..Hatta eğer bulamazsanız farklı bir eşdeğer bir opamp kullanarak tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.Sadece izlemeniz gereken datasheed’ından veri yollarını doğru bir şekilde gerçekleştirmek .Diğer belirttiğiniz soru’nun cevabını konuda devre şemasında inbut probes diye belirtilen yerdir.Ordan aldığınız çıkış sayesinde nabız kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.Devrede belirttiğimiz gibi kalp kısmına yakın bir yere kullanmayın.Devrenin görüntülü videosu mevcut lakin kullanıcıların dikkata almayıp istemediğimiz şekilde kullanabilir diye yer vermedik.Unutmayın ki ufak elektriksel sinyaller kalp ritminizi bozabilir ve geeri dönüşü İyi Günler Tarık bey ; belirttiğiniz 128ua opamp kullanmanız da bir sakınca yoktur veri yolları aynıdır sadece arada elektrik karakteriksel ufak değişimler olur..Hatta eğer bulamazsanız farklı bir eşdeğer bir opamp kullanarak tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.Sadece izlemeniz gereken datasheed’ından veri yollarını doğru bir şekilde gerçekleştirmek .Diğer belirttiğiniz soru’nun cevabını konuda devre şemasında inbut probes diye belirtilen yerdir.Ordan aldığınız çıkış sayesinde nabız kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.Devrede belirttiğimiz gibi kalp kısmına yakın bir yere kullanmayın.Devrenin görüntülü videosu mevcut lakin kullanıcıların dikkata almayıp istemediğimiz şekilde kullanabilir diye yer vermedik.Unutmayın ki ufak elektriksel sinyaller kalp ritminizi bozabilir ve geeri dönüşü olmayan sağlınızda kalıcı hasarlara neden olabilir.Kolay gelsin.

 4. İyi günler admin bey bayağı yol katettim ama bir kaç sorum var net olarak sorayım hemen
  1) ekg elektrotu kullanabilir miyim ve 3 tane kullanabilirmiyim kullanabilirsem 3. Elektrotu nereye takabilirim 2) usb osilaskop aparatı 200 tllye yakın ama resimde ve videoda araba tvsine jak gibi birşey le girilmiş aparat falan göremedim.laptopa yada öyle küçük bir tvye başka türlü bağlama imkanımız?Resimde gördüğümü söylüyorum yanlış anlaşılmasın çıkamadım işin içinden admin bey yardımlarınızı bekliyorum ☺

  • İyi Günler ; Ekg elektrotu var ise tabikide kullanabilirsiniz .Bu sayede daha fazla net sonuç alabilirsiniz.Elektrotları 3 adet bağlayabilirsiniz.Çıkış olarak aynı şemada belirttiğimiz input kısmına bağlayarak seri olarak çıkış alabilirsiniz.Belirttiğiniz osiloskop cihazları basit kullanımlar için kullanılmaktadır.Bu elektronik devremizde laptop üzerinden osiloskop bağlantısının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermedik sadece elinde imkanı olmayan kullanıcılarımız için bir öneriydi.Devrede osiloskop bağlantısı şemada belirttik.Devreyi kullanırken lütfen kalp tarafınıza takmayınız.Çünkü bu elektronik devre sadece kişisel gelişim ve bilgi amacıyla tasarlanmış bir cihazdır.Aksi durumda kalp ritminizi bozarak kalp rahatsızlığı geçirmenize neden olabilir.Hayatta ve projelerinizde başarılı olmanız dileklerimle .Kolay gelsin.

 5. Abi devreyi herşeyiyle yaptım da voltajı verince lcdde yazı falan yazmıyor sıkıntı nerede çözemedim

  • İyi Günler ; Kullandığınız lcd ekranın sağlam olduğunu -,+ uçları ile kontrol ediniz.Siyah kare çıkıyor ise lcd’de bir problem yoktur.İkinci aşama olarak lehim işlemi yada kablolama gerçekleştirdiğiniz yerlerin sağlam ve doğru noktalar olup olmadığını inceleyin.Son aşama ise benimde başıma gelmişti direnç bozuk ise ekran görüntüsünde kayma yada görüntü gitme meydana gelir.Malzemelerin çalışıp çalışmadığını ve doğru direnç olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.Uzaktan ancak bu kadar destek verebiliyoruz lakin isterseniz bir foto atarsanız inceleyip size geri dönüş yapabiliriz

 6. İyi Akşamlar,
  ayak bileği için bağladığımız probun devre üzerinden çıkışını nereden alabiliriz?. input probs yazan yerden 2 tane elektrot için çıkış aldık fakat ayak bileği için olan kısmı bulamadık.

  • İyi Günler ;Belirttiğiniz devre’de 2 prob şeklinde bağlantı verilebiliyor lakin eğer siz isterseniz seri bir bağlantı yaparaktan ayak kısmına’da bağlayarakta verim almanız mümkündür.Projelerinizde ve hayatınızda başarılı olmanız dileklerimle .Kolay gelsin.

 7. İyi günler,
  devreyi kurduk hoparlör de devre de çalışıyor. Fakat göğüsümüze ya da bileklerimize bağladığımızda herhangi nabızı duyamıyor ve ölüsün yazısı geliyor. Sorunu bulamadık ne olabilir?

  • Aynisorun bendede var ya algılamıyor 741 bozuk değil ama ina128 bozuk olabilir mi ? Eğer olursa piyasada eş değer olarak ne takabiliriz acil yardımınıza ihtiyacım var admin bey

 8. Merhaba,

  Bu devreyi gerçekleştirdim fakat malzemelerde tıbbi bant ve antistatik bileklik yazıyor onları da aldım ama nasıl kullanılacağı ya da kullanıldığı yazmıyor nasıl kullanabiliriz ayak bileğinden ölçüm alırken ?

  Teşekkürler