Görme Engelliler İçin Sensörlü Şapka

Geri1 of 2İleri

Bu elektronik devremiz görme engellilerin evlerinde engellere takılmadan   rahat bir şekilde dolaşmasını sağlayan bir elektronik devredir.Bu elektronik devre  dışarıda dolaşmak için tasarlanmamıştır.Çünkü   uyarıcı olarak  vibrator motor kullanılmıştır.Bu devreyi haber programlarında,haber sitelerinde ,elektronik yarışmalarında,bilim fuarlarında mutlaka görmüşsünüzdür.Eğer çevrenizde görme engelli kişiler var ise hayrınıza bu tarz basit devreyi tasarlayabilirsiniz.İstersenizde bir diğer devremiz  bu görme engelliler için tasarlanmış bu elektronik  devreyi yaparak  görme engelli kişileri sevindirebilirsiniz.

devre bitmiş hali

 

Şapkamıza monte ettiğimiz  devremizi isterseniz kollara,kemere takılabilir şekilde ayarlayabilir ve o şekilde kullanabilirsiniz.Devrenin yapımı oldukça basittir.Elektronik alanında yeni başlayan kişilerin bile rahatlıkla yapabileceği bir devredir.

 

 

GÖRME ENGELLİ DEVRE ŞEMASI

Aşağıdaki video seyrederek devrenin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

 

 

 Kısaca Çalışma Mantığı :

Görme engelliler için tasarlanmış şapkanın çalışma mantığı kısaca şu şekildedir.Güç kaynağı olarak 2 adet CR2032s ,bir adet diyot ve bir adet swicht’ten oluşmaktadır.Devrede kullanılan 2 adet pil sayesinde 6 voltluk bir gerilim uygulanmaktadır.Piller yüksek gerilim verebileceğinden voltajı düşürebilmek için seri olarak bağlanmış bir adet diyot eklendi.Devremizde sistemin çalışabilmesi ve hareket vermesi için anahtarlama yapabilmesi yani açıp kapama işlemi için bir adet’de swich kullanılmıştır.

Dc titreşim motoru transistör sayesinde anttiny entegresine bağlantı sağlamakta ve bu sayede pozitif gerilim uygulamak için attiny’nin 5 nolu bacağına bağlanmaktadır.DC motorun negatif bacağı ise topraklama olarak kullanılmakta.

Geri1 of 2İleri

Incoming search terms:

 • ilgi çekici elektronik devreler
Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

15 thoughts on “Görme Engelliler İçin Sensörlü Şapka

 1. devrenin teorik olarak çalışma prensibini yazabilirseniz çok sevinirim ödev olarak hazırlayacağım şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Onur bey konuya kısaca çalışma mantığı eklenmiştir.Hayatınızda ve projelerinizde başarılı olmanız dileklerimizle.Kolay gelsin.

  • Merhaba Yasin Bey devrede zaten 4-5 malzeme var baskı devresini çizim kalemi ile bile rahatlıkla çıkarabilirsiniz.Dikkat ederseniz devrenin bitmiş hallederine delikli plaketle yapılmış görüntülerdir.Delikli plaket aracılığı basit devrelerin şemalarını rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.Kolay gelsin.Çalışmalarınızda ve hayatınızda başarılı olmanız dileklerimizle .Kolay gelsin.

   • Merhaba öncelikle böyle bir site kurdugunuz için teşekkürler.
    Engelliler için elektronik şapkada projesini yapıcam devredeki flash’ı programlamam gerekiyo ve hangi proğramı kullanıcam onunla ilgili bilgi verirmisiniz?

    • Rar’da bulunan devre kodunu farklı kaydet seçeneğini kullanarak .ino formatına çevirmelisiniz.Ardından devremizde bulunan entegreyi anduino adlı kart aracılığı ile programlayabilirsiniz.Bu işlemi anduino olmadan yapamazsınız.Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yakın bir zaman içinde bu konu hakkında bir makale yazacağımızı bilmenizi isteriz .Hayatta ve projelerinizde başarılı olmanız dileklerimizle .

 2. Hocam ben bu projeyi ödev olarak yapıyorum attiny85 i programladım ama devreye enerji verdiğimde kesik kesik motor çalışıp 4 sn sonra duruyor. Benim kullandığım vibration motor resimlerde gösterilen motordan biraz büyük acaba ondan olabilir mi. Cevaplarsanız çok sevinirim

 3. Burada hata yapılabilecek yerlerden bir tanesi pillerden gelen gerilimi düşürmek için seri bağlanan voltaj düşüren diyot bunu kontrol edermisiniz . Ayrıca motorunuzun boyutu yuzunden verilen enerjıyı değiştirin birde oyle deneyin gerekirse paralel diyotu kaldırın tekrar deneyin . Bunlar akla gelen ilk çözümler görmeden bukadar yardımcı olabiliyorum

 4. txt dosyasında ki kodu nerede ino yapacagız yardımcı olabılırmısınız arduıno ıle ılgılı bılgım yok odevım bu devrede ve hangı programlama kartını kullanacagız iyi çalışmalar

 5. Attiny85’i arduino olmadan programlayabilir miyiz? Eğer yapabiliyorsak hangi programı kullanmalıyız?