Hareket Algılayan Robot Devresi

Hareket Algılayan Robot Devresi

Bugün paylaşacağımız elektronik devre çevresinde oluşan hareketlere tepki veren robot devresidir.Devrenin amacı sadece çevresindeki hareketlenmeyi takip eden basit bir devredir.Elektronik konusunda yeni başlamış ve yeni ufuklara yelken açmak isteyen arkadaşlarımız için ideal ve keyifli bir devredir.Devrenin yapımını amaçsız bulan arkadaşlarımız çıkabilir onlar için belirtmek isterim ki bu devre sayesinde hareket algılayan kameralar ve engelleri aşan robotlar inşaa edilmektedir.

devre görüntüsü

Devremize geçecek olursak eğer devremizde kullanılan malzemeler hc sr04 arduino 2 adet ,Mikro Servo motor,Arduino UNO,Kablolar,9v Güç Kaynağı(Pil) kullanılmıştır.Devrenin yapımı oldukça kolaydır.Devrede bir tek sizi zorlayacak kısım ultrasonik sensörlerimizin hareket kabiliyeti verebilmek için tasarım aşamasıdır.Onun dışında sizi zorlayacak bir durum yoktur.Devrenin bitiş görüntüsüne bakarak rahat bir tasarım çıkararak devreyi tamamlayabilirsiniz.

devre bağlantı

 

Devrenin maliyet açısından bakıldığında toplamda 30-35 türk lirasına denk gelmektedir.Devre malzemelerinden hc sr04 fiyatları ortalama olarak 6 tl ile 8 tl arasındadır.

devre bitiş

Devremizin gerekli kodları ,şeması ve resimleri buradan indirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

One thought on “Hareket Algılayan Robot Devresi

  1. Hacı Seyit Üşenmez Şubat 16, 2016 at 3:57 pm -

    Yeşilköy 50. yıl Anadolu Lisesinde öğrenciyim. Proje çalışması yapmaktayım bu tarz bir sisteme ihtiyacım var bana yardımcı olabilir misiniz ?