Kızılötesi Hırsız Alarm Devresi

kızılötesi

Bu elektronik devre yardımıyla evinizde yada işyerinizdeki hırsızlık olaylarını önleyebilirsiniz.Devre kızılötesi ışık yayarak güvenliğinizi sağlar.Hırsız kızılötesi ışığı göremediğinden ışığı keser ve devreye sinyali gönderir.Sinyali göndermesinin ardından alarm devreye girer ve siren şiddetli bir şekilde çalmaya başlar.Devremiz alıcı ve verici iki devreden oluşur.Bu devrenin yapımı basit, malzeme olarak masraflı değil.Umarım işinize yarar.İlgili şemayı aşağıdaki resimleri indirerek sağlıyabilirsiniz.

 

alıcı

 

 

verici

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

11 thoughts on “Kızılötesi Hırsız Alarm Devresi

 1. tşk hocam elinize sağlık .. birde 2. devredeki TSOP1836 yerine 2 bacaklı bi ır alıcı var bende onu nasıl bağlayabilirim acaba bilginiz varmı yoksa o 3 bacaklı ır şart mı-?

  • Ben teşekkür ederim.TSOP1836 Malzemesinin data sheed’ne göre 3 nolu bacak +(artı) , 2 nolu bacak gnd(topraklamadır).Sizde devredeki tasarımla ufaktan oynuyarak TSOP1836’nin topraklama bacağını iptal ederek,2 bacaklı ir kullanabilirsiniz.Kolay gelsin.

 2. Hocam kusura bakmayin devamlı rahatsız ediyorum fakat buradaki devreyi aynen kurdum çalışıyo fakat engel gelip geçtiginde susuyor nasıl uzun çalacak

 3. Neden mesajım silindi acaba yanlış birşey mı söyledim ses uzun sürmüyo anlık çıkıyo ayrıca yüksek ses dediğiniz bip sesi ve az

 4. Mesajınız silinme diye birşey söz konusu değildir.Mesaj yazdığınızda onayımızdan geçmeden görüntülenemez.İş yoğunluğumuzdan dolayı mesajınızı yeni gördüm.

  Probleminize gelince çeşitli nedenlerden olabilir.Devre malzemelerini kontrol ediniz.Probleniz büyük bir ihtimal ondan kaynaklanıyordur.

 5. Tümü aynı değerde ayrıca o alıcıyı da aynı model aldım çalışıyo fakat alarm uzun sürmüyor birde ses çok az

  • Potu bir kontrol edin R4 trimpot’u 47k yapın, sürekliliği arttırmak için cd4001 kullanabilirsiniz iç ayak bağlantılarını doğru yapın.Verdiğiniz volt değerini biraz arttırın.Normalde problem çıkmaması lazım devrede.
   Halen problem devam ediyor ise pek birşey diyemiyecem çünkü devre doğru çalışması gerekiyor.

  • Alıcı devresinde kullanacaksınız.ne555 ile cd4001 datasheedleriniz karşıaltırarak iç ayak bağantısını yapacaksınız.Bu sayede süreyi uzatmış olabilirsiniz.
   Bu dediklerim bir fikir onuda belirtmek isterim.Kesin böyle olur diye birşeyde diyemem.