Kulaklıklı Define Dedektör Devresi

define dedektörü

Bu elektronik devremiz define arıyan arkadaşlar için tasarlanmış kulaklıklı define arama dedektörüdür.Devrenin tasarımı biraz zordur lakin kesin çalışan bir devredir.Dedektör devresinde sesleri rahat duyabilmebiniz için kulaklık eklenmiştir.Define dedektörümüze uygulayacağımız güç olarak 12 volt yeterlidir ve ölçüm alanı 1-2 metredir.Devrenin malzemeleri her elektronik malzeme satış yerinde vardır.Elektronik devremize geçecek olursak eğer.

1

Devremizin diagramını inceliyecek olursak eğer dört ana kısımdan oluştuğunu anlarız.Bunlar sırasıyla 1. güç kaynağı,2. bobin ve 555 entegresi,3.algılama sistemi olarak bobin ,amplikator ve entegreler,4. ise  enstrümantasyon sistemi yani kontrolün yapıldığı kısım.

altın dedektör devre şeması

osiloskoposiloskop 1

Define aramadan önce Devletimizin gerekli kurumlarından gerekli izinleri alarak yaparsanız başınız derde girmez ve güvenliğiniz için önemlidir.

Devremizin şeması,resimleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

dedektör devre pdf ingilizce

Devre Link :           define dedektör devresi

 

 

 

 

 

 

 

 

Incoming search terms:

 • derin dedektör devreleri
 • metal dedektör 1 metre derinlik şeması
Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

11 thoughts on “Kulaklıklı Define Dedektör Devresi

 1. kusura bakmayın vaktinizi alıyorum ama ben elektronikten anlamadığım için bunu elektrikçiye yaptırtacağım onun için sadece iki şemayı vermem yeterli olurmu ekran var bide onuda çözemedim ekran devreyle alakalımı birde malzeme listesi varsa paylaşırsanız çok sevinicem tekrardan vaktinizi aldığım için kusura bakmayın.

  • Evet iki şemayı vermeniz yeterlidir.O gördüğünüz osiloskop ekran görüntüsüdür.Yapılan devrenin verdiği tepkiyi ölçüyor yani ölçüm aletidir.

 2. s.a öncelikle paylaşım için teşekkürler. bir kaç sorum olacak, kesinlikle çalışıyormu? paylaştığınız şemayı biraz inceledim pek anlamam ama indirdikten sonraki şemayla biraz farklı sanki yoksa yanılıyormuyum? 1-2 arası kesinlikle algılayabiliyormu? bobin nasıl olmalı? beni bilgilendirirseniz çok sevinicem. saygılar.

  • Mesajlarınız otomatik sitemizde yayınlanmaz.İncelememizden geçtikten sonra onay işlemine girer ve yayınlanır.
   Sitemizde 100’lerce devre her devreyi test etmemiz mümkün değil lakin bu devre çalışıyor.Bu devre bir üniversitede tez ödevi olarak verilmiş bir devredir.Doğal olarak devre %99 ihtimalle çalısıyor.Bunu sizde kontrol edebilirsiniz.Nasıl kontrol edecem diyor iseniz eğer devre simülasyon programları var ordan sanal osiloskop aracılığıyla çalıştığını görebilirsiniz.3.sorunuza gelince bobin olarak 8″ inç çapında bir dairesel bobin oluşturabilirsiniz .Tez ödevinde 1-2 metre olduğu belirtildiği için oraya yazdım.Kolay gelsin.

 3. Arkadaşlar,bu dedektörün baskı devresini yapabilmiş olan var mı?Admin,bu tezin linki var mı sizde??

  • Devrenin şeması biraz zor yapan varmı bilmiyorum.Bir arkadaş yaptıracaktı bir elektronikçiye ,ne yaptı en son bilmiyorum.Tezi siteye yüklüyorum.Burdan indirebilirsiniz.Kolay gelsin.