Solunum Cihazların Çalışma Mantığı

 

4685Fig01

 

İnternette dolaşırken  yabancı bir sitede  solunum cihazların çalışma mantığı üzerine bir makale gördüm ve sizinle paylaşmam gerektiğini düşündüm.Siz değerli kullanıcılar için türkçeye çevirmeye çalıştım.

Solunum zorluğu ve yetmezliği  gibi zorluk çeken kişiler için geliştirilmiş bir  elektronik bir cihazdır.Hastanın havayolu kasları  problemli yada uyku sırasında kısmen tıkalı olabilir.Bu cihaz yardımıyla temiz  basınçlı oksijenin insanın normal nefes alma rolünü üstlenir ve yüze takılan maske  yardımıyla  alınan ve verilen basınçlı havanın basınç sensörleri  aracılıgıyla mikroişlemciye aktarır ve bu besleme kaynağı yardımıyla  fanlara sinyal göndererek kompresörün motor aşamasını yönetir.Uzaktan bakıldığında çok basit bir sistemmiş gibi görmemize rağmen insan hayatını kurtardığını unutmayalım.

  1. Hava hortumu-çevre algılama Bu kapakları hava basıncı, aynı zamanda hava ,sıcaklık ,nem ve akış hızını ölçümleyebiliyor.
  2. Kompresör motor tahrik geri besleme tüm motor-tahrik sistemleri benzer şekilde, bazı geribildirim tork ve / veya hız kontrolü sağlamak için sağlanmalıdır. Tipik olarak, faz akımları veya şönt akım ve rotor geri bildirim sağlanmalıdır.
  3. Motor tahrik uyarma Bu, hem elektrik motoru mevcut teşvik ve hareket neden olan tork üretmek için gerekli dalga nesil.
  4. Teknisyen / doktora iletişim ekranı : Bu tıbbi ekibinden bilgilerin yanı sıra giriş komutları ve kontrolleri görüntülemek gereklidir. Bunun yanı sıra LCD sürücüleri ve dokunmatik ekran kontrol, yanı sıra bip ve sesleri gibi ses iletişim uyarıları için kullanılan ekrandır.

Aşağıdaki şemadan çalışma mantığını çok net bir şekilde ögrenebilir ve anlıyabilirsiniz.İngilizceniz iyi  yada orta şeker ise aşağıdaki pdf indirebilirsiniz.

diagram

 

Buradan İndirin    :  CPAP

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

Comments are closed.