Taşınabilir Mini Akıllı Şarj Devresi

Geri1 of 2İleri

Taşınabilir Mini Akıllı Şarj Devresi

Bugün paylaşacağımız kendin yap elektronik projemiz akıllı telefonlar için taşınabilir şarj pil devresi olacak .Devrenin yapımı oldukça basit.Her bilgi seviyesindeki arkadaşımız rahatlı devreyi yapabilir Devre zaten bildiğiniz bir yapboz gibi olup gerekli malzemeleri birleştirip sadece lehimlemek dışında pek bir işlem yoktur.

pil

Havalar güzelleştikçe insanlar kendilerini dışarı atıyorlar ve kapalı ortamlardan çıktıları için akıllı telefonların şarj edebilecekleri bir ortam bulunamıyor.Özellikle parkur yürüyüşleri ve dağcılar için bu havalar oldukça değerli olduğundan iletişim onlar için oldukça önemli.Akıllı telefonların çıkması ile şarj problemlerindeki sorun için sizlere etkili ve basit bir proje sunacaz.

Devremizde kullanılan malzemeler :

23

1

Li-ion pil

DC-DC Booster modülü

Şarj modülü TP4056

Pil Yuvası

Devremizde gördüğünüz gibi 3 adet malzeme bulunmaktadır.Bu malzemelerin ortalama size maliyeti 20-25 tl arasında değişmektedir.Büyük illerde bu malzemeleri bulmanız oldukça kolay lakin anadolu’da yaşıyorsanız bu malzemeler bulmanız zor bulsanızda yüksek fiyatlara alırsınız.O yüzden en mantıklı yok internet üzerinden sipariş vermenizdir.

devre görüntü

Yukarda gördüğünüz devre sayesinde yanınızda sadece bir pil yardımı ile telefonunuzu şarj edebilecek konuma getirebileceksiniz.Devrenin boyutu bir şarj aletinin yarısından ufak ve ergonomik bir şekildedir.

TP4056 Özellikleri:

1 – Bord üzerinde TP4056 Lityum-ion Batarya Şarj Entegresi kullanılmıştır.

2 – MINI USB onbord bağlantı, bu şekilde bilgisayarın usb portu ile direkt şarj imkanı

3 – TEMP pini kullanılarak pil sıcaklığını algılama

4 – Giriş Voltaj Aralığı: 4.5V ile 5.5V

5 – Şarj Akımı: 1000mA (Direnç ile ayarlanabilir şarj akımı)

6 – Şarj olduğunu gösteren ledler. Kırmızı led Şarj oluyor, Mavi Led Şarj tamamlandı.

7 – PCB boyutları: 37.3 (mm) x15 (mm)

8 – Linear Şarj Metodu ile Şarj

9 – %1.5 Hata ile Şarj Kesinliği

10 – Full Şarj Gerilimi 4.2V

11 – Operosyon Voltaj aralığı -10 ° C to +85 ° C

12 – PCB Boyutları: 25x19mm

Geri1 of 2İleri

Sponsorlu Bağlantılar
||||
Pin It

3 thoughts on “Taşınabilir Mini Akıllı Şarj Devresi

  1. Pil ömrü ne kadar? Yani telefonu kaç defa ya da ne kadar(%x) şarj edebilir? Ayrıca o pili USB aracılığı ile şarj edebilir miyiz? İlk sayfada bir sürü teknik bilgi var ama ben onlardan anlamadım. Mümkünse onları da açıklayabilir misiniz? 😀 Teşekkür ederim.

    • Çok fazla bir bilgim yok ancak projede gösterilen bataryanın kapasitesi 5800 mA buda bir çok telefonun bataryasının yaklaşık 2 defa tamamen doldurmaya yetecektir diye düşünüyorum. Usb ile şarj etme işine gelince yazıyı düzgün okursan göreceksin zaten yazı içerisinden bundan bahsediliyor.

      Bunların yanında benimde bir sorum olucak. 1 batarya yerine 2 veya daha fazla batarya kullanmamız bir sıkıntı yaratır mı?